μετατρέπουμε
σε δημιουργική εμπειρία

οι δραστηριότητες της σχολικς χρονις 2009-2010

ΦΤΙΑΧΝΟΥΜΕ ΚΕΡΑΣΟΠΙΤΑ;

Καλοκαριασε και οι κερασις του κπου γμισαν ζουμερ κερσια! Αφο μαθαν για τις ευεργετικς ιδιτητες του φροτου, οι μαθητς της Δτξης φτιαξαν μια απολαυστικ κερασπιτα, την οποα στη συνχεια  τμησαν δεντως!

ΦΤΙΑΧΝΟΥΜΕ ΛΑΧΑΝΟΠΙΤΑ;

Αφο γνρισαν τα χρτα του κπου του σχολεου, στα πλασια της βιωματικς εφαρμογς της Μελτης του Περιβλλοντος,  οι μαθητς της Δ' τξης, με τη βοθεια της δασκλας τους Σλειας Οικονμου, τα χρησιμοποησαν για να φτιξουν μια γευστικτατη λαχανπιτα!

ΕΚΔΡΟΜΗ ΣΤΗΝ ΚΑΤΩ ΙΤΑΛΙΑ

Οι μαθητς της Ε' και ΣΤ τξης με τη συνοδεα των δασκλων Μνθου Παπαδπουλου και Σλειας Οικονμου, καθς και των γονων τους επισκφτηκαν τον Ιονιο την Κτω Ιταλα. Πιο συγκεκριμνα η εκδρομ τους περιλμβανε την Ποσειδωνα, την Πομπηα, το Λτσε αλλ και τα ελληνφωνα χωρι της περιοχς. Σε μα συγκινητικ τελετ γνρισαν τους μαθητς του δημοτικο σχολεου του Καστρινινο. Στην αθουσα τελετν  τραγοδησαν, χρεψαν αλλ και παρακολοθησαν ελληνφωνα τραγοδια απ τη χορωδα του σχολεου, τα οποα δδαξε και συνδεψε με την κιθρα του ο δσκαλος Τζιρτζιο Φιλιρι.

ΦΤΙΑΧΝΟΥΜΕ ΒΑΦΛΕΣ;

Την ευκαιρα να γνωρσουν τις βφλες ως μρος της γερμανικς οικογενειακς ζαχαροπλαστικς εχαν οι μαθητς της Ε' και ΣΤ' δημοτικο στα πλασια διδασκαλας της γερμανικς γλσσας. Πρα απ την ιστορικ αναδρομ και τις ρζες αυτο του παραδοσιακο γλυκο, τα παιδι παρασκεασαν βφλες με τη βοθεια της κ. Ελνης Τυρκογλου-Παλου και φυσικ... τις απλαυσαν!

ΦΤΙΑΧΝΟΥΜΕ ΚΡΕΠΕΣ;

Με τις πατροπαρδοτες  γαλλικς κρπες γιρτασαν τις αποκρις τα παιδι του τμματος γαλλικς γλσσας. Με την επβλεψη της καθηγτρις τους κ. Σελν Ανσλν επιμελθηκαν τις γευστικς δημιουργες και απλαυσαν το αποτλεσμα της προσπθεις τους!

ΑΠΟΚΡΙΕΣ

Οι μαθητές του Δημοτικο συμμετχουν ενεργ στο θεσμ των Αποκρεν μσα απ δραστηριτητες πως χορς Latin, Yanga και Macarena στο μθημα χορο και κατασκευ αποκριτικης μσκας στο μθημα εικαστικν.

3μερη εκδρομ στην Αθνα

3μερη εκπαιδευτικ εκδρομ πραγματοποησαν η Εκαι ΣΤ' δημοτικο στην Αθνα απ 20-22 Νοεμβρου. Τα παιδι επισκφτηκαν το Πλανητριο, το Εθνικ Μουσεο, το Νο Μουσεο της Ακρπολης. Συμμετεχαν στο εκπαιδευτικ πργραμμα "οι δυνμεις της φσης" στο Odeon, γνρισαν την Αρχαα Αγορ των Αθηνν στο δρυμα Μεζονος Ελληνισμο και παρακολοθησαν τη θεατρικ παρσταση "τα μαγικ μαξιλρια" απ το ομνυμο βιβλο του Ε.Τριβιζ στην Παιδικ Σκην του Εθνικο Θετρου."