"Ξεπούλησαν" οι μαθητές των Εκπαιδευτηρίων Ντότη-Οικονόμου
Τα έσοδα θα διατεθούν σε φιλανθρωπικούς σκοπούς

Ποια καλύτερη επιβράβευση για την διάθεση και την προσπάθεια προσφοράς προς τον αναξιοπαθούντα συνάνθρωπο μπορεί να υπάρξει από την αναγνώρισή της και τη θερμή ανταπόκριση του κόσμου σ’ αυτή; Αυτό ακριβώς συνέβη και στη περίπτωση των μαθητών των Εκπαιδευτηρίων Όλγας Ντότη – Οικονόμου, καθώς το φιλανθρωπικό παζάρι με πασχαλινά είδη που διοργάνωσαν την Κυριακή το πρωί στην πλατεία Μαβίλη σημείωσε πρωτόγνωρη επιτυχία.

Και φαίνεται ότι ούτε τα παιδιά ούτε οι δάσκαλοί τους και οι υπεύθυνοι της διοργάνωσης της είχαν φανταστεί ότι η ανταπόκριση του κόσμου στην πρωτότυπη αυτή προσπάθεια θα ήταν τόσο μεγάλη. Έτσι όλα τα πασχαλινά είδη που είχαν ετοιμάσει οι μαθητές των τριών τελευταίων τάξεων του Δημοτικού, υπό την εποπτεία της νηπιαγωγού κ. Φωτεινής Τσιρώνη έγιναν ανάρπαστα μέσα σε λιγότερο από μια ώρα.

Εντυπωσιακές λαμπάδες, σοκολατένια αυγά σε πολύχρωμα περιτυλίγματα, κεριά, γιορτινά στεφάνια και άλλες χειροποίητες δημιουργίες πουλήθηκαν κυριολεκτικά σε χρόνο – ρεκόρ, γεμίζοντας με χαρά τους μικρούς μαθητές οι οποίοι ξόδεψαν πολύ χρόνο και κόπο για την προετοιμασία της όλης εκδήλωσης.

Χαρακτηριστικό μάλιστα είναι το γεγονός ότι τα συγκεκριμένα είδη, αν και πολλά στον αριθμό, δεν έφτασαν για να καλύψουν τη ζήτηση από παιδιά, γονείς, αλλά και πολύ κόσμο που κάνοντας τη βόλτα του στο παραλίμνιο επισκέφθηκε και το πασχαλινό παζάρι.
Την ικανοποίησή της για … ξεπούλημα εξέφρασε η κ. Όλγα Ντότη – Οικονόμου, η ιδιοκτήτρια των γνωστών Εκπαιδευτηρίων, που δεν μπορούσε να λείπει από την εκδήλωση. «Δεν περιμέναμε τόσο μεγάλη ανταπόκριση εκ μέρους του κόσμου σ’ αυτή την πασχαλιάτικη ευωδία που πρόσφεραν τα παιδιά μας», τόνισε η κ. Ντότη – Οικονόμου, συμπληρώνοντας πως η επιτυχία του παζαριού αποτελεί μια μεγάλη επιβράβευση όλων όσοι συμμετείχαν στην υλοποίησή του. Δεν παρέλειψε μάλιστα να τονίσει τη σημασία που έχει η συμμετοχή των παιδιών σε τέτοιου είδους δράσεις, προκειμένου να ευαισθητοποιούνται όσον αφορά την σημασία της κοινωνικής προσφοράς.

(Άρθρο σε τοπική εφημερίδα της πόλης των Ιωαννίνων, 15/4/2008)